Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son 24 saatte yapılan 418 bin 253 testte 69 bin 658 vaka tespit edildiği ifade edildi.  157 kişi hayatını kaybederken, 77 bin 612 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdiği açıklandı.

18 yaş ve üzeri nüfusun aşılanması verilerinde 1'inci doz Türkiye ortalaması yüzde 92,30, 2'nci doz ortalaması yüzde 84,07 olarak ölçüldü. Ayrıca, 1'inci dozda 57 milyon 288 bin 97, 2'nci dozda 52 milyon 182 bin 212 ve 3'üncü dozda 23 milyon 739 bin 244 olmak üzere toplam 139 milyon 865 bin 637 aşı uygulandı.

En az 2 doz aşı olan kişi sayısının en yüksek olduğu iller; Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Manisa olurken, 2 doz aşı yapılan kişi sayısının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ oldu.

'İMKANI OLANLAR AŞILARINI ERTELEMESİN'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Birçok bölgede, kış şartları sebebiyle sağlık kurumlarına ulaşma imkanı olmayan vatandaşlarımız ekiplerimizi davet ediyor ve köylerine, kapılarına kadar giderek aşılarını yapıyoruz. Sağlık kurumlarına kolayca ulaşma ve aşı yaptırma imkanı olanlar lütfen aşılarını ertelemesin" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Covid-19 tedbirlerine yönelik geniş kapsamlı denetimler Osmaniye Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın katılımıyla aralıksız devam ediyor.

Denetimleri sırasında esnaf ve vatandaşlarımızın öncelikle hatırlarını sorarak bir süre sohbet eden Vali Dr. Erdinç Yılmaz, korona virüsle mücadelenin devam ettiğini belirterek, kendi sağlığımız ve toplumumuzun sağlığı için bu mücadelede tedbirlere hassasiyetle uyulmasının, aşı olmanın çok önemli olduğunu her fırsatta ifade ediyor.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz denetimleri vatandaşları, “Korona virüs tedbirlerine yönelik denetimlerimizi sürdürüyoruz. Hamdolsun Osmaniye olarak çok iyi gidiyoruz. Osmaniyeli hemşehrilerime gösterdikleri hassasiyetten dolayı bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Hiç aşı olmayan vatandaşımızın kalmaması lazım. Bu mücadelede en önemli savunmamız aşı olmak. Bu nedenle aşı olmayan vatandaşlarımızın bir an önce aşılarını olması, aşı süreçlerini tamamlamamış vatandaşlarımızın bir an evvel bu süreci tamamlamaları, hatırlatma dozunun yaptırılması bu mücadelede hepimiz için en büyük güç olacaktır. Bu hassasiyetimizi devam ettirelim. Bu şekilde mücadelemizi sürdürürsek korona virüsten inşallah çok uzun zaman geçmeden kurtulacağız. Tedbirlere uymaya devam edelim ve aşılarımızı olalım” sözleriyle uyarıyor.   

Haber Tanık - Resul Özdil