Harun Reşit İlkokulu Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası olması nedeniyle Okul Aile Birliği - Veli işbirliği ile farklı bir kutlamaya imza attı.

Harun Reşit İlkokulu Okul Aile Birliği ve Halk Eğitim Merkezinin birlikte yapılan etkinlikte, Yöresel yemekler, yöresel hamur işleri, vitamin çiftliği ve yöresel el işleri ve eşyalarından oluşan standlar kuruldu.

Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan ve ilçe protokolünün katıldığı etkinlikte Yöresel yemekler ve ürünler misafirlere ekran edildi. Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan daha sonra bir sınıfı ziyaret etti.

Okul veli işbirliğinin en güzel örneklerinden birinin yaşandığı okulda misafirlere ikramlarda bulunuldu. Düziçi Kaymakamı Turgay İlhan etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.

Harun Reşit İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Songül Aksay" Yerli Malı" etkinliklerine katılan kurum müdürlerine katılımları için teşekkür ziyaretinde bulundu ve yöresel yemekler ve ürünlerden oluşan ikramları günün anısı olarak hazırlanan tepsilerde İkram etti.

Yerli Malı Haftası

Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır.

I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ''yerli malı kullanmanın önemi'' vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Okullarda 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

Bilindiği gibi Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası 12-18 Aralık günlerinde kutlanıyor.

Ersin Şimşek