Yargı kararıyla kadroya geçen ancak kararların Danıştay tarafından bozulmasıyla çalışanların eski görev yerlerine dönme korkusu yaşadığına dikkat çekmek için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını hatırlatan Şube Başkanı Muhittin Çenet, tayin hakkından yararlanan sözleşmeli personelin yerinde kalmasını talep ettiklerini dile getirdi.

“Tayin Hakkı Elde Edenler Yeni Düzen Kurdu”               

Çenet, “Özellikle mahkeme kararı ile kadrolu statüye geçenlerden Sağlık-Sen Osmaniye tayin hakkından yararlanmış olanlar da tayinlerinin iptal edilerek eski görev yerine dönme endişesi taşımaktadırlar. Aile birliğinin yeniden sağlanması için önem arz eden tayin hakkını mahkeme kararı sonrası kullanmış olanlar, aile bütünlüğünü sağlama imkanına kavuşmuş ve bu duruma göre yeni düzenlerini kurmuşlardır. Şimdi eş nedeni ile yapılan atama iptal edilecek ve sağlanan aile birliği tekrar bozulacak” ifadelerini kullandı.

“Çalışanlar Çalmadık Kapı Bırakmıyor”                                 

Çalışanların yaşadıkları endişeleri kendilerine sürekli dile getirdiklerini belirten Şube Başkanı Muhittin Çenet, “Çalışanlar bizden çare umuyor. Aile birliğimiz bozulmasın diye çalmadık kapı bırakmıyorlar. Biz de onların dertleri ile dertlenip çözüm üretilmesi için taleplerini Sağlık Bakanlığı’na iletiyoruz. Annenin babanın suçu varsa çeksin diyelim ama olan çocuklara oluyor. Sözleşmeli çalışanların aile birliği bozulmamalı" dedi.

Sağlık-Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet  çalışanların mağdur olmaması için bu konuda Sağlık Bakanlığı’na hem sözlü hem de yazılı başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’na Başvuru Yapıldı

Sağlık-Sen tarafından yapılan yazılı başvuruda şu ifadelere yer verildi:

“Olumlu mahkeme kararına bağlı statü değişikliği akabinde tayin hakkından yararlanan personelin, kararların bozulmasına bağlı olarak tayinlerinin de iptal edilerek eski görev yerlerine döndürülmeleri, toplu sözleşme hükmünün hayata geçmesi sonrası yeni bir kaosa sebebiyet verecektir. Bozulan ailevi düzenler, yeniden adaptasyon süreçleri, toplu sözleşme sonrası yeniden tayin süreci, yeniden harcırah ödemesi ve buna bağlı mali diğer yükler.

Tüm bu süreçlerin hem kamu kurum ve kuruluşlarını hem çalışanları yıpratmaması için, lehine yargı kararı sonrası tayin hakkından yararlanmış olanların, istinaftan kararları bozulsa da yeni görev yerlerinde kalmalarının sağlanması hususunda gereğinin yapılmasını talep ederiz.”   

Haber Tanık - Resul Özdil