Sağlıkçıların her zaman insanlar için mücadele ettiğini ifade eden Çenet; “Sağlık çalışanlarımız her zaman insanımız için mücadele ediyor. Bu mücadeleye pandemi sürecinde hepimiz şahitlik ettik. Depremlerde, sellerde yani olağan ve olağanüstü her durumda sağlık çalışanlarımız 7 gün 24 saat esasıyla görevlerini yerine getiriyor. Bu fedakarlığı kimse görmezden gelemez” diye konuştu.
Şiddetin sağlık sistemini tehdit ettiğini belirten Çenet; “Sağlık çalışanlarımızın ücret adaletsizliği, aşırı iş yükü gibi bin bir türlü sorunları var. Bunlardan en fazla can yakanı şiddet. Sağlıkta şiddet öyle bir duruma geldi ki sağlık sistemini tehdit ediyor. En son Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında katledilmesi gelinen vahim noktayı gözler önüne seriyor. Sağlık Bakanlığı tüm tarafları bir araya toplayarak bu konuyu masaya yatırmalı ve gerekli adımları atmalı” dedi.
Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için sendika olarak mücadeleye devam ettiklerini ifade eden Çenet; “Sendikacılık adanmışlıktır, sendikacılık gönül işidir. Herkes sorunlarından bahseder ancak sorunları çözen örgütlü mücadeledir. Ortada eğer bir örgütlenme yoksa sorunların çözümü de o denli güçtür. Memur-Sen olarak bu inançla 1 milyonu aşan üyemizle omuz omuza mücadele ediyoruz ve sorunların çözümü için çalışıyoruz. Hekiminden hemşiresine, 112 çalışanından teknisyenine tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımız kutsal bir görevi ifa ediyorlar. Öyle kutsal bir görev ki insanımızın yaralarına derman oluyorlar. Böyle kutsal bir görevi yerine getiren arkadaşlarımızın şiddet korkusuyla çalışması kabul edilemez. Sistemi tehdit eden bu soruna karşı acilen bir seferberlik başlatılmalı” ifadelerini kullandı.

Haber Tanık